AnasayfaSSSAramaÜye ListesiGiriş yapKayıt Ol
Kütüphane bölümümüz güncellenmektedir.  "Kadın ve Erkek Eşitliği" konusu tamamlanmıştır.
Bağlantı sorunları nedeniyle Portal sayfası geçici olarak kaldırıldı....
"Program Arşivi" forumuna "Antivirüs Güvenlik" ve "Araçlar" kategorisi açılmıştır.
Son Konular
Konu
Tarih
Yazan
Hakkını vermediğimiz iş yüzümüzü ağartmaz
Evlilikler de Bunalıma Girer
Ahirete İnancımız Ölçüsünde Huzurumuz Olur
Ebedi Hayata Doğmak
ABDEST
TALAK (BOŞANMA)
Gül Sultanım (Yeni Video Klip)
Beş Esas
Meleklere İman
Can Feda Edilecek Dost
Paz Şub. 23, 2014 7:32 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:27 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:18 pm
Paz Şub. 23, 2014 3:07 pm
Ptsi Şub. 17, 2014 3:17 am
Ptsi Şub. 17, 2014 3:09 am
Ptsi Ocak 20, 2014 3:15 am
Cuma Ekim 11, 2013 4:33 am
Çarş. Ekim 09, 2013 2:50 am
Paz Ekim 06, 2013 3:15 pm
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat

Paylaş|

Senarist Ayşe Şasa: Rabbim hidayet vereceği insana kuvvet de veriyor

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
YazarMesaj
Yönetici
Yönetici
avatar
Teşekkürleri : 25
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 24/08/08
Nerden : Gül Diyarından
Mesaj Sayısı : 9415
Tecrübe Puanı : 21900

MesajKonu: Senarist Ayşe Şasa: Rabbim hidayet vereceği insana kuvvet de veriyor C.tesi Nis. 11, 2009 12:49 am

Senarist Ayşe Şasa: “Rabbim hidayet vereceği insana kuvvet de veriyor”
Emine UÇAK


“30 yaşımda büyük bir çıkmaza girdim. Ve bu aşağı yukarı 20 yıl sürdü. Bu süre boyunca adeta bir mağarada yaşar gibi evimden çıkamayacak duruma geldim. Kitabımda bu durumu mağaranın dibine yapışarak yaşayan bir hayvan şeklinde tasvir ettim. Bu noktaya düşmemin sebebini sorguladığımda çocukluğuma dönüyorum. Çocukluğumda çok kozmopolit ama bir o kadar da köksüz bir eğitim aldım. Yabancı unsurların elinde kaldım. O kadar temelsiz bir eğitim aldım ki. Görünüşte çok parlaktı. Kolejde okudum. Yabancı mürebbiyeler eşliğinde yabancı dil öğrenmem sağlandı. Farklı alanlarda ders aldım. Ama hiçbirinin manevi temeli yoktu. Anladığım kadarıyla bugün kendime baktığımda duyarlı bir iç dünyam ve yapım var. Bu maneviyatsız yıllar beni çok sıkmış, kabzetmiş. Yaşadığım çöküntü, içine düştüğüm değer bunalımı nihilizmin (metafizik, ahlaki güç ve kuvvetleri yok sayan akımın) bir sonucuydu.”


Bu çöküşten kurtuluşunuz nasıl oldu?

Ateist, nihilist bir dünyada iken bir sufi metniyle; 'bn-i Arabi’nin Füsus’uyla karşılaştım. Orada alemi çeviren kuvvetin aşk olduğu ifade ediliyordu. Allah’ın Rahman sıfatı ön plandaydı. Bu bende “şok” etkisi yaptı. Yıldırım çarpmış gibi oldum. Feci şekilde kabz olmuş bir insan düşünün; her şey maddeden ibaret, madde sonrasında hiçbir şey yok! Birdenbire gönül gözüyle seyredilen o kadar lezzet dolu, şiir yüklü ve anlamlı bir kainat açılıyor ki; Allah’a, Rasulü’ne aşık oluyorsunuz. Bu bizatihi tedavinin başlangıcı oldu. Daha sonra kendi kendime dedim ki; “Buraya kadar Ayşe Şasa. °imdiye dek sana öğretilen bütün her şeyi unut, bütün dogmaları. Hepsi sahteydi bunların, hepsini terk et.”

Hayatım 40 yaşında başladı


Pek kolay olmasa gerek. Adeta yeni bir hayata başlamışsınız.

Tabii çok kolay olmadı. 'nsanın ilerlemiş bir yaşta bütün bildiklerini silip, hayata tekrar başlaması kolay değil. Ama Allah’ın lütfu o kadar büyük ki; hidayet vereceği insana kuvvet de veriyor. Başka türlü bunu gerçekleştiremezsiniz. Modern tıp insanın hayatının 7 yaşına kadar şekillendiğini söylüyor. Benim hayatım 40 yaşında başladı. Hatta daha ileri bir noktada bu inancın gereklerini yerine getirmek için yola çıktım. Müslüman kişilerle tanıştım, tasavvuf çevreleriyle bir araya geldim. Bir mürşit kişi bana yardım etti. Onun telkinleriyle iyileşmeye başladım. Zaten namaz kılmaya alıştıktan ve bilhassa tasavvufa girdikten sonra, zikre başlayınca hastalığım geriledi. 'yice azaldı ve sonra üzerimden kalktı.

Bu durum doktorlarınızı ve çevrenizdekileri şaşırtmadı mı?

Bu tıbbın açıklayamadığı bir şeydi. Doktorlarımdan iki tanesi bir daha hayatımın eskisi gibi olamayacağını, önceki gibi yazıp çizemeyeceğimi söyleyerek buna hazırlıklı olmamı belirtmişti. Tam bir “pasif emeklilik hayatı”na kendimi hazırlamam bekleniyordu. Halbuki iyileştikten sonra hayatımın en aktif, en üretken zamanını yaşadım. Halen, bir daha iyileşmeyeceğimi söyleyen bir doktorumla irtibatım sürüyor. Çünkü verdiği ilaçlar bana iyi geldi. Onun gözü önünde kitaplar yazdım, programlara katıldım. Yepyeni bir çevreyle alışveriş kurup, sıfırdan yeni bir hayat yaşamaya başladım. “Doktorumun bu durumu kendisine nasıl izah ettigini sorgulamıyorum. Kitabımda da bahsettim. Çok karanlık, zifiri karanlık bir dünyadan bahsettim. Ondan sonra iyileştim. İnançsızlıktan inanca, mutsuzluktan tam mutluluğa dönüş oldu. Bütün bunlar mucizevi şeylerdi. 'slamiyet’in nasıl şifa verici bir inanç olduğunu kendi şahsımda yaşadım. Birçok insan da bunu gördü ama görmezden gelmek istiyorlar.
Bu durumda neler düşündünüz?

Tasavvuf dünyada yeis ve ümitsizliği ortadan kaldırıyor. Öyle bir vizyon, temaşa kapasitesi getiriyor ki o vizyonda mesela kötüler varlık bile taşımaz. Bu aleme kir de yağar nur da ama nur kirin çok üstündedir. Allah, hiç hidayet vermese insanlar hakikati bulamaz. Biz insanlara yardımcı olmaya çalışacağız. Telkinde, tebliğde bulunmaya çalışacağız. Ben 'slam’a, dönüş yaptıktan ve tasavvufla ilgilendikten sonra, çevremdeki şöhretli veya şöhretsiz arkadaşlarıma mekik dokuyarak, bu fikirleri anlatmaya çalıştım. Ama hiçbiri genelde bazı istisnalar dışında çok fazla heyecana kapılmadılar. Ben vazifemi yapmaya çalıştım. Burada en önemli olan yeise kapılmamak. Nasibi varsa gelir nasibi yoksa alamaz.

Kitabınızın ardından yazdıklarınızın doğruluğu, hastalığınız sorgulandı. Bunlar aslında size değil yaşadığınız değişime bir tepki sanırım. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Beni hayatta hiç görmemiş adamlar hakkımda teşhiste bulunuyor, fikir yürütüyor. °izofren olmadığımı söylüyorlar. Beni birçok doktor gördü ve dünyaca ünlü bir uzman atipik şizofren tanısı koydu. Tipik olmayan şizofreni. Gerçek olan; ben ağır bir hastalık geçirdim ve sonra iyileştim. °ifayı modern tıptan değil, 'slamiyet’in iyileştiren gücünden aldım. Psikiyatristler bana göre çağımızın büyücüleri; bir çokları da şarlatanları. Çünkü bugünkü anlayışımla anlıyorum ki tasavvuf bunu telkin eder. Kendi nefsini denetim altına almamış birinin kimseye vereceği bir şifa, bir rehberlik yoktur. Günümüz tıp bilgisiyle bazı faraziyeler üzerine kurulmuş bir psikoloji dünyası var ve insana ait çok az şey biliyor. 'nsan dünyaya doğduğu zaman nefsin kötülük ve günahı emrettiği bir seviyededir. Bu seviyede eğitilirse ondan sonra gelen nefsin birçok üst katmanları vardır. 'nsan esfeli safilinden, çıkıp eşrefi mahlukata doğru yükselir. Ne yazıktır ki Batı dünyası böyle bir tecrübeyi manen yaşamadığı için insanı en karanlık noktada sayıyor ve o karanlık noktada inceliyor. Böyle bir ilmin insana faydası olamaz.

“Bir tane Allah dostuyla karşılaştığınızda bütün varlığınız yıkanıyor”


Tasavvufun önemi onun insana bakışından ve getirdiği değişimden kaynaklanıyor değil mi?

Tasavvuf erbapları der ki; tasavvuf korkağı cesur yapar, tembeli çalışkan, kötülükleri iyileştiren bir yoldur. Ama günümüz insanı daha doğduğu günden itibaren hazırlopçuluğa, süper marketten alınan dondurulmuş gıdalara ve hazır materyale alıştırıldığı için böyle tasavvuf gibi kitle eğitimi olmayan, insanı ferden eğiten, insanın tefekkürüne önem veren bir şeye yanaşmıyor. Çağımız insanı çok tembel. Birçok insanın günümüzde dini reddetmesinin başlıca sebeplerinden biri de bu. Her türlü disiplini reddediyor. Disiplinsiz yaşamayı özgürlük sanıyor.
Dini reddedişin ideolojik bir tepki olduğunu söyleyebilir miyiz?

Bilim denilen şey ideolojik bir kurum. Kendi paradigmasını, şablonlarını bozan şeyleri reddetmeye çalışıyor. Bu bir taassuptur. Dini yaşayan insanları taassupla itham edenler taassubun en koyusunu yaşıyor. Bu taassup her türlü ilerlemeyi ve saadeti engelliyor. Bütün değerler baş aşağı edilmiş. Bu kaosta ben kendimi gerçekten yeryüzünün en şanslı insanlarından biri sayıyorum. Allah, dünyayı nicelikler, rakamlar ve sayılar üzerine çevirmiyor. Milyarlarca ahmak çıkan yeryüzünde bir dahi çıkıyor, bütün ahmakların tahribatını silip götürüyor. Milyonlarca yoldan çıkmış ahlaksız hayvan seviyesinde insan var ama bir tane evliya ile karşılaştığınız zaman bütün varlığınız yıkanıyor. Yeniden doğmuş gibi oluyorsunuz. Zaten Hz. Allah, kitabında da söylediği gibi, kainatı Allah dostlarının yüzü suyu hürmetine çeviriyor.

__________________


"Hüda zalim kişiyi helak etmek isterse
Kahır sebeplerini kendisine yetiştirir
Bu açık iddia için burhan gerekse
Firavun elinde Cenab-ı Musa'yı yetiştirir"
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://akmenzil.8forum.net
Misafir
Misafir
avatar

MesajKonu: Geri: Senarist Ayşe Şasa: Rabbim hidayet vereceği insana kuvvet de veriyor C.tesi Nis. 11, 2009 4:03 am

Bu yazı beni derinden etkiledi.Bazı bölümlerinde kendimi gördüm..
Allah hiç hidayet vermezse insanlar hakikatı bulamaz.. Çok doğru
Allah dilediğini hidayete erdirir. Bazı Mübareklerin adı bile yetiyor..
Kulaklarında çınlıyor insanın.. Rüyalarında adı yazılıyor ve acaba
kim diye peşine düşüyorsun aydınlık zannettiğin karanlık dünyandan..
Işığına doğru... Allah tüm karanlıktakilere yardım etsin inş..

Allah Razı Olsun... Uzun zamandır beni bu kadar etkileyen bir yazı
okumamıştım...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Müdavim
Müdavim
avatar
Teşekkürleri : 6
Yaş : 33
Kayıt tarihi : 27/03/09
Nerden : kocaeli
Mesaj Sayısı : 4029
Tecrübe Puanı : 15940

MesajKonu: Geri: Senarist Ayşe Şasa: Rabbim hidayet vereceği insana kuvvet de veriyor Ptsi Nis. 13, 2009 5:31 pm

allah razı olsun inş ibretlik yazı
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Yönetici
Yönetici
avatar
Teşekkürleri : 25
Yaş : 31
Kayıt tarihi : 24/08/08
Nerden : Gül Diyarından
Mesaj Sayısı : 9415
Tecrübe Puanı : 21900

MesajKonu: Geri: Senarist Ayşe Şasa: Rabbim hidayet vereceği insana kuvvet de veriyor Ptsi Nis. 13, 2009 7:05 pm

Amin ecmain inşaallah...
yorumlarınız çok hoş..

__________________


"Hüda zalim kişiyi helak etmek isterse
Kahır sebeplerini kendisine yetiştirir
Bu açık iddia için burhan gerekse
Firavun elinde Cenab-ı Musa'yı yetiştirir"
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://akmenzil.8forum.net
Süper Moderatör
Süper Moderatör
avatar
Teşekkürleri : 18
Kayıt tarihi : 17/09/08
Nerden : Yozgat
Mesaj Sayısı : 4748
Tecrübe Puanı : 13338

MesajKonu: Geri: Senarist Ayşe Şasa: Rabbim hidayet vereceği insana kuvvet de veriyor Cuma Nis. 17, 2009 12:02 pm

Bir tane Allah dostuyla karşılaştığınızda bütün varlığınız yıkanıyor”

50 yaşındaki bi sofiye sormuşlar kurban kaç yaşındasın sofi demiş 10 herkes bakmış.Kurban demiş ben tasavvufu yaşayınca bir Allah dostuna tabi olunca hayatın tadını aldım.Allah için yaşamayı ögrendim.Önce yaşamıyormuşum vah geçen yıllarıma demiş.

Allah razı olsun kurbanım çok degerli bi paylaım emegine yüregine saglık.İbret almayı nasip eder inş Rabbim..

__________________


İlahi ente maksudi ve rizaike matlubi

Edeb ile gelen ,Lütuf ile döner


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://akmenzil.8forum.net/forum.htm
Gelişmiş Üye
Gelişmiş Üye
avatar
Teşekkürleri : 0
Yaş : 43
Kayıt tarihi : 31/03/09
Nerden : Yozgat
Mesaj Sayısı : 236
Tecrübe Puanı : 10119

MesajKonu: Geri: Senarist Ayşe Şasa: Rabbim hidayet vereceği insana kuvvet de veriyor Cuma Nis. 17, 2009 4:49 pm

ayşe şasa aslın da tasavvuf yoluna giribde hayatı degişen insanların duygularını çok güzel ifade etmiş ALLAH razı olsun çok güzel idi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör

Senarist Ayşe Şasa: Rabbim hidayet vereceği insana kuvvet de veriyor

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Menzil Forum :: Semerkand & Radyo & TV :: Semerkand Aile-
SİSTEM BİLGİLERİÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
Powered by phpBB2 (subsilver)
Copyright ©2008 - 2011,
Content Relevant URLs by www.akmenzil.net
Kuruluş Tarihi : Paz 24 Ağus. 2008 - 18:30
akmenzil.net sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini onay almaksızın anında siteye yazabilmektedir.Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcıya aittir.Sitemizde yasalara aykırı herhangi bir materyal bulursanızakmenzil@hotmail.com e-mail adresimize bildirirseniz,şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.
Yetkinforum.com | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Suistimalı göstermek | Ücretsiz blog