AnasayfaSSSAramaÜye ListesiGiriş yapKayıt Ol
Kütüphane bölümümüz güncellenmektedir.  "Kadın ve Erkek Eşitliği" konusu tamamlanmıştır.
Bağlantı sorunları nedeniyle Portal sayfası geçici olarak kaldırıldı....
"Program Arşivi" forumuna "Antivirüs Güvenlik" ve "Araçlar" kategorisi açılmıştır.
Son Konular
Konu
Tarih
Yazan
Hakkını vermediğimiz iş yüzümüzü ağartmaz
Evlilikler de Bunalıma Girer
Ahirete İnancımız Ölçüsünde Huzurumuz Olur
Ebedi Hayata Doğmak
ABDEST
TALAK (BOŞANMA)
Gül Sultanım (Yeni Video Klip)
Beş Esas
Meleklere İman
Can Feda Edilecek Dost
Paz Şub. 23, 2014 7:32 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:27 pm
Paz Şub. 23, 2014 7:18 pm
Paz Şub. 23, 2014 3:07 pm
Ptsi Şub. 17, 2014 3:17 am
Ptsi Şub. 17, 2014 3:09 am
Ptsi Ocak 20, 2014 3:15 am
Cuma Ekim 11, 2013 4:33 am
Çarş. Ekim 09, 2013 2:50 am
Paz Ekim 06, 2013 3:15 pm
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat
osmanserhat

Paylaş|

Sünnet'i inkâr eden mürteddir

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
YazarMesaj
Misafir
Misafir
avatar

MesajKonu: Sünnet'i inkâr eden mürteddir Perş. Nis. 15, 2010 7:04 pm

Sünnet'i inkâr eden mürteddir


İslâm âlimleri ve davetçiler son zamanlarda "hadisleri ayıklama" ve "ictihad" gibi gerekçelerle Sünnet-i Nebeviyye'ye yapılan saldırılara karşı Müslümanları uyardı. İlim adamları Hz. Peygamber (s.a.v)'in hadisleriyle ilgili şüphe üreten kişilere kanallarını açan medya kuruluşlarını da eleştirdiler.

Mısır Basın Sendikası, "Sünnet'in Delil Oluşu ve Sünnetle İlgili Oluşturulan Şüpheleri Red" başlığı altında bir program düzenledi. Programa Ezher âlimleri ve davetçiler katıldı.

Medyanın Sorumluluğu

Ezher Üniversitesi karşılaştırmalı fıkıh hocası ve Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi Sabri Abdurrauf hoca, Kur'ân-ı Kerim'in ayetlerinin birçok ibadete ve hükümlere temas etmeyerek bunların açıklamasını ve detaylarına ilişkin ahkâmı Sünnet'e bıraktığını, dolayısıyla Sünnet'in Kur’ân ayetlerini açıklamak için geldiğini ifade etti.
Sünnetle ilgili şüphe üretenlerin çelişkilerine de değinen Sabri Abdurrauf hoca Kur’ân-ı Kerim'in Hz. Peygamber'in vefatından sonra bir kitapta toplandığını dolayısıyla Sahabe'nin rivayet ettiği Kur’ân'ı kabul ederken aynı Sahabe'nin rivayet ettiği Sünnet'i kabul etmemenin büyük bir çelişki olduğunu söyledi.

Sünnet'i inkâr eden mürteddir

Sünnet'i inkâr etmenin dinden çıkmak anlamında irtidad olduğunu söyleyen Sabri Abdurrauf hoca bu tür sapkın görüşlere kanallarını açarak yaygınlaştıran medya kuruluşlarını da eleştirdi. Sabri Abdurrauf hoca, "Sünnet'i inkâr eden mürteddir. Sünnet etrafında şüpheler üreten kişilerin televizyon ve yazılı basın aracılığıyla sapık görüşlerini ve yalanlarını yaymalarının önünü açmak ve insanları bir tür bilgi karmaşasının içine sürüklemek büyük bir vebaldir. Maalesef bu gün Sünnet-i Nebeviyye'ye dil uzatanlar, önceden olduğu gibi gâvurlardan değil; İslâm'ın çocukları arasından çıkmaktadır."

Cemal el-Bennâ ve İmam el-Buhârî

Hasan el-Bennâ'nın kardeşi ve sansasyonel fetvaların sahibi Mısırlı yazar Cemal el-Bennâ'nın "Tecrîdü'l-Buhârî ve Müslim mine'l-Ehâdîsi'lletî lâ Telzem (Buhârî ve Müslim'i Gereksiz Hadislerden Ayıklama)" adındaki son kitabı tepkilere ve tartışmalara yol açtı. Cemal el-Bennâ bu kitabında, Müslümanların Kur’ân-ı Kerim'den sonra en sahih kitaplar olarak kabul ettiği Buhârî ve Müslim'de 653 hadisin gereksiz olduğunu dolayısıyla "ayıklanması" gerektiğini ileri sürüyor.

Ayıkladığını iddia ettiği hadislerin kimseye gerekli olmadığını ileri süren 84 yaşındaki Cemal el-Bennâ "Müslümanların Sahîh-i Buhârî ve Sahîh-i Müslim hadislerini ayıklamaya tâbi tutmamasının sebebi acziyet değil; korku ve çekingenliktir. Bu yüzden bu iş bana düştü ve ben yaptım" dedi.

Cemal el-Bennâ'ya göre "Kur’ân, sübûtü katî olduğu için sahih olsa bile hiçbir hadis, Kur’ân nassını sınırlayamaz… Hadisler, Kur’ân ayetleri için sebeb-i nüzul belirleyemez, âyetleri tefsir veya nesh edemez. Çünkü hadisler sübûtiyet noktasında Kur’ân'dan daha aşağıdadır."

Çelişkilerle dolu iddialar

Mezkûr toplantıda söz alan ilim adamı Safvet Hicâzî ise "Hz. Peygamber'in Sünnet'i etrafında şüpheler üretenlerin sözleri çelişki ve yanılgılarla dolu olup bütünüyle heve u hevas mahsulüdür… Kültürel arka planların ve önyargıların ürünüdür" dedi.

Sünnet sahasında mütehassıs olmayanların bu sahada konuşmalarının engellenmesi gerektiğine ve medyanın da bu tür sapkın görüş sahiplerini ön plana çıkarmasına işaret eden Safvet Hicâzî, "medya da ticaret yapıp maddi kazanç elde etmek için din dışında başka kazanç kapıları aramalıdır" dedi.

Cemal el-Bennâ'nın Buharî ve Müslim'de Kur’ân'a aykırı hadisler vardır şeklindeki görüşlerini reddeden Safvet Hicâzî, "işte burada meydan okuyorum. Buhârî ve Müslim'den Kur’ân-ı Kerim'e aykırı bir tek hadis bile getiremezsiniz. Bu sapkın görüşlerin sahipleri Hz. Peygamber (sallallâhu aleyhi ve sellem)'in Sünnet'i etrafında şüpheler üretmeyi bıraksınlar gitsinler evlerinde otursunlar. Medya da bunların yalanlarına ve safsatalarına kanallarını ve gazetelerini açarak çanak tutmasın" dedi.

Hadis ilimlerinde mütehassıs ilim adamlarından bu şüphelerle ilgili reddiyeler yazmasını isteyen Mısır Evkaf Bakanı vekili Sâlim Abdülcelîl ise "Sünnet'in kendisi başlı başına delildir. Onun isbatı için başka delile ihtiyaç yoktur. Bu tür iddialar hep olagelmiştir. Bu tür şüpheler ümmetin âlimlerinin Sünnet-i Nebeviyye'yi savunma reflekslerini güçlendirir ve gayretlerini artırır. İnsanların Sünnet'e sarılmalarına vesile olur" dedi.

Terc: Ömer Faruk Tokat/Dâru'l-Hikme
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Yönetici
Yönetici
avatar
Teşekkürleri : 25
Yaş : 32
Kayıt tarihi : 24/08/08
Nerden : Gül Diyarından
Mesaj Sayısı : 9415
Tecrübe Puanı : 21999

MesajKonu: Geri: Sünnet'i inkâr eden mürteddir Perş. Nis. 15, 2010 7:13 pm

Merki demiş ki:
Kur’ân-ı Kerim'in Hz. Peygamber'in vefatından sonra bir kitapta toplandığını dolayısıyla Sahabe'nin rivayet ettiği Kur’ân'ı kabul ederken aynı Sahabe'nin rivayet ettiği Sünnet'i kabul etmemenin büyük bir çelişki ...


:G

__________________


"Hüda zalim kişiyi helak etmek isterse
Kahır sebeplerini kendisine yetiştirir
Bu açık iddia için burhan gerekse
Firavun elinde Cenab-ı Musa'yı yetiştirir"
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://akmenzil.8forum.net

Sünnet'i inkâr eden mürteddir

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Menzil Forum :: İslami İlimler :: Akaid-i Ehl-i Sünnet-
SİSTEM BİLGİLERİÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
Powered by phpBB2 (subsilver)
Copyright ©2008 - 2011,
Content Relevant URLs by www.akmenzil.net
Kuruluş Tarihi : Paz 24 Ağus. 2008 - 18:30
akmenzil.net sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini onay almaksızın anında siteye yazabilmektedir.Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcıya aittir.Sitemizde yasalara aykırı herhangi bir materyal bulursanızakmenzil@hotmail.com e-mail adresimize bildirirseniz,şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır.
Yetkinforum | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Suistimalı göstermek | Bir blog yaratın